Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKİYENİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİNİN ÖNEMİ  (Okunma Sayısı 8023 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Admin
Site Yöneticisi (Admin)
*

Teşekkür Sayısı 39
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 999


Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 07, 2009, 12:34:25 ÖS »

REKLAM ALANI

Cografya
TÜRKİYENİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİNİN ÖNEMİ

Yurdumuz Türkiye,dünya üzerinde çok önemli bir bölgede bulunmaktadır. Üç büyük kıtanın; Avrupa,Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği bir bölgede yer almaktadır. Çanakkale ve İstanbul boğazları, yurdumuzun sınırları içindedir. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ait gemilerin diğer denizlere açılmaları, ancak boğazlarımızdan geçmeleri ile mümkün olur. Boğazlarımız aynı zamanda ulaşım,ticaret,turizm, balıkçılık, ve rekreasyon alanı olması bakımından önemlidir.

Avrupa ve Asya ülkeleri arasında eskiden beri süregelen anlaşmazlıklar olmuştur. Bu kıtalarda yaşayan halklar arasında toplumsal ve ekonomik dengesizlikler, inançlar farklılıkları vardır . Avrupa, Asya’ya göre daha gelişmiş durumdadır. Buna karşılık Asya ülkeleri de bol miktarda yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahiptir. Bu zenginliklerin iyi değerlendirilememesi, bazen de batılı ülkelerce sömürülmesi Asya ülkelerinin geri kalmasına sebep olmuştur. Bu ve benzeri sebepler Asya ve Avrupa milletleri arasında devamlı sürtüşme konuları doğurmuştur.

Yurdumuz, Akdeniz Orta Doğu ve Avrupa uygarlıklarının kesiştiği bir yerdedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi yapan ülkemizin güçlenmesi bazı dış mihrakları tedirgin ve rahatsız etmektedir.
Ayrıca, Ülkemiz çok zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Topraklarımızda her türlü maden yatakları mevcuttur. Bunların en önemlilerinden biri de petroldür. Topraklarımızda her türlü nebatat yetişebilmektedir. Ülkemiz yakın zamana kadar kendi kendine yetebilen nadir ülkelerdenken artık tohumda ve sezona göre de çeşitli ürünlerde dışa bağımlı olmaya başlamıştır. 80 milyon olduğunu tahmin ettiğimiz dinamik ve bağımlı genç nüfusumuzla kalkınan ülke konumundayız.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: